Franciaországot kiakasztotta Elon Musk, példátlan lépés készül
Az amerikai milliárdos közéletben mutatott aktivitása nem tetszik a francia külügyminiszternek.
Michel Barnier addig mehet jobbra a migráció szigorításában, hogy Macron pártja farol ki mögüle.
Fotó: SEBASTIEN BOZON / AFP
Mint ismert, Emmanuel Macron Michel Barnier-t, a francia jobboldali veterán politikust jelölte miniszterelnöknek. Macron ezzel a radikális jobboldalt és a baloldalt is kikerülte, és saját koalíciójával és a mérsékelt jobboldali Republikánusokkal próbál támogatottságot építeni a Nemzetgyűlésben, de így sincs többségük, a kormánynak további szavazatokra is szüksége volna.
Barnier az elmúlt napokban centrista és jobboldali politikusokkal találkozott, hogy többségi támogatást szerezzen a kormány programjához, kijelölve a közös prioritásokat.
A bevándorlás ügyében viszont máris itt az első vitatéma – írja az Euractiv. Mivel Barnier-t elutasítja a nemzetgyűlési választásokon egyébként győztes baloldal,
a kormányfőnek a Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés szavazataira lenne szükség
– ha ők nem támogatják a Barnier-t, akár meg is buktathatják bármikor.
Barnier ennek megfelelően a migrációt emelte föl az egyik fő politikai ügyének, egy minapi tévéinterjúban arról beszélt, hogy a migráció nincs ellenőrzés alatt, ellenben azt ígéri, hogy szigorral és elszántsággal fogja kontroll alá venni.
Michel Barnier egyébként már korábban is keményvonalas kijelentéseket tett a bevándorlás kapcsán,
javasolt már bevándorlási moratóriumot is,
hogy befejezzék az illegális migránsok beáramlását. Ehhez „alkotmányos pajzsot” is teremtene – magyarul az alkotmány módosításával kerülnék ki a nemzetközi intézmények migrációügyi nyomását a francia helyzet rendezésére.
Barner drasztikusan csökkentené a családegyesítéseket, fokozná a deportálásokat, befejezné az illegális migránsok ingyenes orvosi ellátását is.
„Tagadhatatlan, hogy Michel Barnier-nek, úgy tűnik, azonos az álláspontja a migrációról a miénkkel”
– ismerte el Marine Le Pen, aki beleegyezett abba, hogy esélyt ad Barnier-nek a kormányzásra ahelyett, hogy rögtön megbuktatnák őt a Nemzetgyűlésben.
Ugyanakkor magának az elnöknek is van pártja, akik viszont sokallhatják Barnier keményvonalasságát. A Macron-féle Demokrata Mozgalom egyik politikusa, Frédéric Petit-nek nem tetszik, hogy a Republikánusok politikusai kerülnek fontos minisztériumi székekbe,
és nem támogatják a bevándorlásügyi minisztérium felállítását sem.
Végső soron megtörténhet, hogy a Macron által jelölt Barnier annyira jobbra viszi a saját migrációs politikáját, hogy az Le Penéknek megfeleljen; ellenben elveszíti a támogatást pont az elnök pártja részéről – ami egy újabb csavar lesz az eddig is bonyolult francia kormányalakítási történetben.